sobota, 26 marca 2011

Spimy godzinę krócej ;-(

Dziś w nocy zmieniamy czas z zimowego na letni. Zegarki przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, przez co będziemy spali godzinę krócej. Czas letni będzie obowiązywać do 30 października 2011 r. Odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.
W całej Unii Europejskiej czas zimowy zaczyna się w ostatnią niedzielę października, a kończy w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z grudnia 2008 r., które ustala daty zmiany czasu na lata 2009-2011. Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje niemal we wszystkich krajach europejskich. Wyjątkiem jest Islandia. 

Rosja ostatni raz zmienia czas

W tym roku - po raz ostatni - czas z zimowego na letni zmieni Rosja, co w lutym zapowiedział prezydent Dmitrij Miedwiediew. Jak uzasadniał, wprowadzana zmiana będzie korzystna, bo "konieczność przystosowania się do nowego czasu wiąże się ze stresem i chorobami". - Jeszcze ten jeden raz doświadczymy nieprzyjemności, bo przejście na czas letni to skrócenie snu o godzinę, ale potem wszystkie nieprzyjemności się skończą - oświadczył prezydent.

W Egipcie czas zmieniają 3 razy

W USA, Kanadzie i Meksyku zmiana czasu jest stosowana z wyjątkiem niektórych regionów. W Ameryce Południowej podwójny czas obowiązuje tylko w Brazylii, Chile i na Falklandach. Większość krajów na tym kontynencie, choć wprowadziła kiedyś czas letni, to obecnie z niego nie korzysta. Rozróżnienia czasu nie wprowadziła nigdy większość krajów Afryki i Bliskiego Wschodu. Rozróżnienie na czas letni i zimowy jest stosowane w Tunezji, Namibii i Egipcie. Jednak w tym ostatnim podczas ramadanu - świętego miesiąca postu w islamie - czas zmieniany jest nawet trzykrotnie. Zmianę czasu wprowadziły, ale nie korzystają z niej obecnie: RPA, Botswana, Ghana, Sierra Leone, Sudan, Czad, Libia, Algieria i Maroko. Podobnie jest w większości krajów azjatyckich (w tym w Japonii, Indiach i Chinach). Czasu zimowego nie wprowadziły dotąd kraje Azji Południowo-Wschodniej oraz m.in. Nepal i Afganistan. 

Źródło: tvn24.pl 

26 marca 2011 - III Dzień Modlitw za Więźniów

Droga do nieba
Już po raz trzeci w sobotę, 26 marca, będziemy obchodzić ustanowiony przez Episkopat Dzień Modlitw za Więźniów. W tym dniu przypada liturgiczne wspomnienie Dobrego Łotra.  

W Dzień Modlitw za Więźniów organizowana jest ogólnopolska pielgrzymka Bractwa Więziennego na Jasną Górę. W sobotę, 26 marca, Mszy św. o godz. 9.30 będzie przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, który objął swym patronatem obchody III Dnia Modlitw za Więźniów. Wieczorem uczestnicy uroczystości wezmą udział w Apelu Jasnogórskim. Wcześniej na Wałach Jasnogórskich odprawiona zostanie Droga Krzyżowa, której stacje przygotowali osadzeni z różnych zakładów karnych.

Obchody Dnia Modlitw za Więźniów zorganizowano też m.in. w Zakładzie Karnym w Stargardzie Szczecińskim. Zostanie tam poświęcona kaplica więzienna pw. św. Pawła w Więzieniu. Uroczystości przewodniczyć będzie Ks. prał. Paweł Wojtas, Naczelny Kapelan Więziennictwa w Polsce. Tego samego dnia w Bazylice pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji więźniów oraz ich rodzin. Przewodniczyć jej będzie i Słowo Boże wygłosi Ks. Robert Kos, Kapelan Więziennictwa Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i Kapelan Aresztu Śledczego w Szczecinie.

Decyzję o ustanowieniu Dnia Modlitw za Więźniów podjęli polscy biskupi podczas 347. zebrania plenarnego Episkopatu, obradującego w Warszawie w marcu 2009 r. Zabiegało o to Stowarzyszenie Ewangelicznej Pomocy Więźniom „Bractwo Więzienne” wraz ze swym założycielem ks. Janem Sikorskim oraz naczelnym kapelanem więziennictwa ks. Pawłem Wojtasem. Dzień Modlitw za Więźniów, przypadający w liturgiczne wspomnienie Dobrego Łotra, 26 marca jest obchodzony już po raz trzeci. Ma zachęcić wiernych w Polsce do objęcia pamięcią i modlitwą osadzonych.

Bractwo Więzienne to stowarzyszenie skupiające wolontariuszy, którzy posługują w więzieniach, pomagając kapelanom. Bractwo zaczęło działać po 1989 r., a w struktury organizacyjne ujęto je w roku 1992. Rok później przystąpiło ono do światowych struktur - międzynarodowej ekumenicznej organizacji Prison Fellowship International. Od 1994 r. należy również do Rady Ruchów Katolickich w Polsce.

Oprócz oddziału centralnego Bractwa w Warszawie, działają samodzielne jednostki terenowe: w Bydgoszczy, Koszalinie, Szczecinie i Wrocławiu, gdzie funkcjonuje m.in. dom dla byłych więźniów. W miejscach, gdzie jest mniej chętnych, by utworzyć stowarzyszenie, powstają koła Bractwa Więziennego. Wolontariusze świeccy działają w ponad 50 zakładach karnych i aresztach śledczych w Polsce.

Działaniom Bractwa Więziennego patronuje Dobry Łotr, według apokryfów noszący imię Dyzmas. Jest on symbolem Bożego Miłosierdzia. Pokazuje, że nawet w ostatniej chwili życia można jeszcze powrócić do Boga. Ukrzyżowany razem z Chrystusem, wyraził on żal za swoje grzechy, a Jezus zapowiedział mu, że będzie w raju.

“Jesteście skazani, to prawda, ale nie potępieni. Każdy z was może zostać przy pomocy łaski Bożej – świętym” - powiedział w 1991 roku do osadzonych w Zakładzie Karnym w Płocku Jan Paweł II

Sprawdź nasza ofertę modlitewników i śpiewników 

Źródło: episkopat.pl

Polecamy: Jan Paweł II - Mój umiłowany Poprzednik

Jan Paweł II
Mój umiłowany Poprzednik
Polecamy Państwu wzruszające wspomnienia Benedykta XVI, ukazuje różne odcienie papieskiego posługiwania i świętości Jana Pawła II. Przedstawia kilka decydujących momentów niezwykłego pontyfikatu , a przede wszystkim pozwala odkryć serce wielkiego Papieża.
Jest to książka, dzięki której możemy poznać z bliska Jana Pawła II, widzianego oczyma jego serdecznego przyjaciela i następcy, Benedykta XVII. 

Opis książki:
 
Wymiary: 15,5 x 21,5cm
Grubość: 1,5cm (126 stron)
Wydawnictwo: Św. Pawła

Niedziela Palmowa 17 kwiecień 2011

skrzacik.now.pl
Niedziela Palmowa ("Niedziela Męki Pańskiej", zwana też "Kwietną" lub "Wierzbną", w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego: "Druga Niedziela Męki Pańskiej") – święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień.

Zostało ono ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.

Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.

Bogate tradycje ma wykonywanie palm wielkanocnych. Szczególnie zwyczaj ten zachował się na Kurpiach w parafii Lipniki i Nysie oraz Łyse oraz w Małopolsce w miejscowości Lipnica Murowana, gdzie odbywają się coroczne konkursy na najdłuższą i najpiękniej wykonaną palmę. Palmy osiągają wysokość kilkudziesięciu metrów i muszą samodzielnie stać. Zrobione z wikliny, nie mogą zawierać żadnych metalowych części. Zdobione są baziami i kwiatami z bibuły. Poza Polskę zwyczaj ten przetrwał w południowych Niemczech oraz Austrii.

Tradycją Niedzieli Palmowej była procesja z Jezuskiem Palmowym, zachowana obecnie jedynie w Tokarni w powiecie myślenickim. Na osiołku wożono figurę Jezusa, za którą podążał tłum. Następnym miejscem, gdzie tradycją jest procesja Jezusa na osiołku to Nowy Staw (województwo pomorskie) powiat malborski. Tradycja ta jest wprowadzona od kilku lat.

Zanikającym już zwyczajem są Pucheroki, przebierańcy, odwiedzający domy rano w Niedzielę Palmową. Zwyczaj jest nadal żywy w niektórych wsiach podkrakowskich, m.in. w Bibicach, Zielonkach i Trojanowicach.

Źródło: wikipedia.pl

Wejdź i sprawdź tez promocje w Dewocjonalia Sklep Internetowy - Czeka Was droga - płyta CD 10 % taniej!

piątek, 25 marca 2011

Szatka ze zdjęciem do chrztu

Extra zestaw Szatka ze zdjęciem
Duże zainteresowanie szatkami do chrztu sprawiło, ze nasz sklep postanowił wprowadzić do swojej oferty "extra zestaw", każdy oferowany przez nas zestaw  jest wykonany z najwyższej jakości produktów. Już teraz spraw swojemu dziecku pamiątkę życia.  

Szatka i stroik ze zdjęciem, nadrukiem imion dziecka i datą uroczystości jest nowością na rynku. Szatka jak również stroik wykonana jest z materiału "shantung" - tkanina atłasopodobna, śnieżnobiała. 

Oferujemy Państwu możliwość wyboru: rodzaju szatki, wykończeń, kolorystyki i motywu nadruku. Przejdź do sklepu i wybierz: Szatka ze zdjęciem

 

Dzień Świętości Życia - 25 marzec 2011

Różaniec biały
W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, przypadającą najczęściej 25 marca, Kościół przeżywa Dzień Świętości Życia. W tym dniu w sposób szczególny spoglądamy nie tylko na swoje życie, które jest wielkim darem Stwórcy. Nadarza się też dobra okazja, by zatroszczyć się o życie tych najbardziej bezbronnych, poczętych, ale jeszcze nienarodzonych, którym grozi zagłada. W intencji dziecka zagrożonego w łonie matki zabiciem możemy podjąć Duchową Adopcję. Ruch Duchowej Adopcji w Kościele katolickim zrodził się tuż po objawieniach Matki Bożej w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Maryi do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy, które najbardziej ranią jej Niepokalane Serce. W roku 1987 został przeniesiony do Polski.
Duchowa Adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa tyle, ile ciąża - 9 miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Osoba decydująca się na adopcję duchową nie wie, kim jest "jej" dziecko, jego imię zna tylko Bóg. Wszyscy, którzy pragną złożyć przyrzeczenia Duchowej Adopcji, mogą zrobić to w kościele podczas specjalnej Mszy św., ale również prywatnie. W jakichkolwiek jednak okolicznościach i miejscach odbywa się przyrzeczenie konieczne jest wypełnianie odpowiednich postanowień. Do modlitw można dołączyć dowolnie wybrane dobre postanowienia, np. częsta spowiedź i Komunia św., czytanie Pisma Świętego, post o chlebie i wodzie, walka z nałogami, pomoc potrzebującym.
Duchową Adopcję może podjąć każdy - nawet osoby żyjące w związkach niesakramentalnych czy rozwiedzeni. Jedynie dzieci podejmują ją pod opieką rodziców. Duchową Adopcję można podejmować wielokrotnie, pod warunkiem wypełniania poprzednich zobowiązań. Nie można adoptować więcej niż jedno dziecko, bo Duchowa Adopcja dotyczy tylko jednej istoty ludzkiej, której imię zna jedynie Bóg. Dzieło Duchowej Adopcji przerywa długa przerwa w modlitwie - miesiąc, dwa. Wówczas należy ponowić przyrzeczenie i starać się go dotrzymywać.

Źródło: brewiarz.pl

czwartek, 24 marca 2011

Po Wielkanocy... Poniedziałek Wielkanocny (25 kwiecień 2011)

Źródło: menstyle.pinger.pl
Poniedziałek Wielkanocny (zwany też Lanym Poniedziałkiem, Śmigusem-dyngusem, Oblewanką, Polewanką, ) – drugi dzień świąt Wielkanocy, stanowiący w Polsce dzień wolny od pracy.

W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby, nawet nieznajome. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co rok odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski.

Tradycją Poniedziałku Wielkanocnego na wsiach było (i jest do dzisiaj w niektórych regionach południowej Polski) robienie psikusów sąsiadom. Zamieniano bramy, na dachach umieszczano narzędzia rolnicze, chowano wiadra na wodę.

Zwyczajem zachowanym w Pietrowicach Wielkich koło Raciborza oraz w Ostropie (dzielnica Gliwic), a także w Żędowicach (woj. opolskie) jest procesja konna, w której bierze udział również ksiądz. Po uroczystej mszy w intencji dobrych urodzajów orszak objeżdża pola, które kapłan poświęca. Dziady śmigustne, maszkary grające na blaszanym rożku pojawiają się o świcie w Lany Poniedziałek w okolicach Limanowej. Popularny niegdyś był zwyczaj chodzenia z kurkiem po dyngusie; na wózku dyngusowym wożono koguta (z czasem zastąpionego figurą glinianą czy z ciasta), który był symbolem urodzaju. Natomiast w Krakowie do dzisiejszego dnia zachował się Emaus, odpust przy klasztorze Norbertanek

Wejdź na nasza strone www.e-dewocjonalia.eu i sprawdź co przygotowaliśmy dla Ciebie.

Źródło: wikipedia.pl

Wielkanoc - tuż, tuz...

Dokładnie za miesiąc będziemy obchodzili Wielkanoc, Pascha, Niedziela Wielkanocna, Zmartwychwstanie Pańskie — najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne (Triduum Paschale). W chrześcijaństwie wprawdzie każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale Niedziela Zmartwychwstania jest z nich najbardziej uroczysta.

Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że będzie się ją obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Ta skomplikowana zasada jest w istocie przełożeniem na solarny w swej naturze kalendarz juliański konkretnej daty 14 nisan z religijnego kalendarza hebrajskiego, który jest kalendarzem lunarno-solarnym. Data 14 nisan wyznacza w kalendarzu hebrajskim początek święta Paschy, wokół którego działy się wydarzenia zbawcze. Wielkanoc jest więc świętem ruchomym: może wypaść najwcześniej 22 marca, zaś najpóźniej 25 kwietnia. Z datą Wielkanocy powiązany jest termin większości ruchomych świąt ogólnochrześcijańskich i katolickich, m.in.: Środa Popielcowa, Wielki Post, Triduum Paschalne, Wniebowstąpienie Pańskie, Zesłanie Ducha Świętego, Boże Ciało i inne. Po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego znów pojawiły się odmienności: w prawosławiu Wielkanoc obchodzi się bowiem zgodnie z kalendarzem juliańskim.

Ostatnio niektóre środowiska chrześcijańskie postulują ustanowienie Wielkanocy, jako święta niezależnego od faz księżyca. Między innymi proponuje się obchodzenie Wielkanocy zawsze w drugą niedzielę kwietnia, czyli pomiędzy 9. a 15. Inna opcja to propozycja utrzymywania siedmiu niedziel pomiędzy Świętem Trzech Króli a Środą Popielcową. Daje ona również termin pomiędzy 9 a 15 kwietnia z wyjątkiem roku przestępnego, w którym Wielkanoc przypadłaby na 7 kwietnia.

Własny sposób ustalania daty Wielkanocy stosowano we wczesnym średniowieczu w Kościele iroszkockim i Kościele starobrytyjskim.

Wielka Niedziela jest pierwszym dniem wielkanocnego okresu świątecznego zwanego oktawą wielkanocną. Okres Wielkanocny rozpoczyna się wigilią wielkanocną. Czas wielkanocnej radości trwa w liturgii 50 dni i kończy się niedzielą Zesłania Ducha Świętego. W 40. dniu (czwartek) obchodzona jest uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa.

Źródło: wikipedia.pl

Sprawdź co przygotował z okazji tego święta nasz Sklep Internetowy Dewocjonalia

środa, 23 marca 2011

JPII Pass na beatyfikację

JPII Pass już w sprzedaży. Za 18 euro można kupić w internecie specjalną kartę, która ułatwi poruszanie się po Wiecznym Mieście w dniach uroczystości związanych z beatyfikacją Polaka-papieża.
Dokument uprawnia do korzystania z rzymskiej komunikacji - autobusów, tramwajów, metra oraz kolejki Rzym-Ostia przez trzy dni na przełomie kwietnia i maja, kiedy odbędą się uroczystości beatyfikacyjne.

Ponadto po okazaniu Special JPII Pass zainteresowani otrzymają 1 maja w wyznaczonych punktach prowiant, a także informator na temat wydarzeń i ceremonii związanych z wyniesieniem polskiego papieża na ołtarze. Karta zapewnia też prawo do korzystania z podstawowej opieki medycznej w czasie pobytu we włoskiej stolicy.

Na jej podstawie można zwiedzić z audioprzewodnikiem bazylikę świętego Jana na Lateranie i Więzienie Mamertyńskie przy Forum Romanum, gdzie zgodnie z tradycją więziono świętych Piotra i Pawła. Dzięki karcie można będzie również odbyć przejażdżkę otwartym autobusem turystycznym "Roma Cristiana", obwożącym po chrześcijańskich zabytkach i świątyniach Rzymu.

Nie gwarantuje wstępu na Plac

Zastrzeżono natomiast wyraźnie, że karta pielgrzyma nie gwarantuje wejścia na Plac świętego Piotra na mszę beatyfikacyjną. Jak wiadomo, nie będzie na nią żadnych biletów wstępu i o wejściu decydować będzie kolejność.

Special JPII Pass można kupić na stronie internetowej biura pielgrzymkowego diecezji rzymskiej www.operaromanapellegrinaggi.org, które uczestniczy w przygotowaniach organizacyjnych do beatyfikacji Jana Pawła II.

Źródło: tvn24.pl

Kanonizacja Jana Pawła II

Jan Paweł II - Książka
Chociaż 1 maja odbędzie się dopiero beatyfikacja Jana Pawła II, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato zapowiedział już, że kanonizacja, czyli ogłoszenie świętym, zmarłego papieża odbędzie się "bardzo szybko", choć z "rygorystycznym" przestrzeganiem reguł. Amato ujawnił, że już są sygnały o przypadkach wymaganego cudu. W wypowiedzi dla Ansy kardynał Amato przypomniał, że do ogłoszenia Jana Pawła II świętym również potrzeba następnego przypadku cudu, przypisywanego jego wstawiennictwu.

- Mamy z całego świata sygnały o wielkich łaskach. Teraz zadaniem biura postulatora jest wybrać, przeanalizować i zobaczyć, z pomocą specjalistów, lekarzy i naukowców, który z cudów może zostać wzięty pod uwagę jako możliwe uzdrowienie po to, by można było kontynuować postępowanie - wyjaśnił kardynał Angelo Amato.

Mówiąc o konieczności przestrzegania wszystkich wymaganych procedur prefekt Kongregacji zauważył: - Proces beatyfikacyjny, choć miał uprzywilejowaną ścieżkę, został przeprowadzony z ogromną uwagą i proceduralną skrupulatnością także dlatego, że z powodu wielkiego medialnego nacisku nie można było tego dokonać w sposób powierzchowny, lecz dostosowany do osobowości przyszłego błogosławionego.

Uprzywilejowana ścieżka

- Jasne jest, że proces, któremu Benedykt XVI nadał uprzywilejowaną ścieżkę, nie oczekując w kolejce innych spraw, postępował zgodnie ze wszystkimi etapami, krok po kroku. To zaś znaczy, że proces przebiegał bardzo starannie, ale również bardzo szybko. Lecz szybki nie znaczy pospieszny i powierzchowny, ale z wielkim proceduralnym profesjonalizmem - podkreślił hierarcha.

Postulator procesu beatyfikacyjnego ksiądz Sławomir Oder, który będzie, jak się przypuszcza, również pełnił tę funkcję w procesie kanonizacyjnym, zaapelował już w lutym do wiernych, by przekazywali mu informacje o nowych możliwych cudach, potrzebnych do kanonizacji polskiego papieża.

Źródło: tvn24.pl 

A już teraz sprawdź w naszym sklepie z dewocjonaliami co przygotowaliśmy dla Ciebie z okazji beatyfikacji Jana Pawła II - (Przejdź do Dewocjonalia Sklep Internetowy)

poniedziałek, 21 marca 2011

Flaga Papieska z wizerunkiem Jana Pawła II - opis

Flaga Papieska J.P II 
W ostatnim czasie w związku z zbliżającą się beatyfikacją Jana Pawła II odnotowujemy coraz większa liczbę zapytań o "Flagę Papieską z wizerunkiem Jana Pawła II". Nasz Sklep Internetowy  z Dewocjonaliami postanowił Państwu przybliżyć wiedzę na temat symboliki flagi, która  powstała w r. 1929, gdy na mocy Paktów Laterańskich ukonstytuowało się państwo-miasto — Citta del Vaticano. Flaga składa się z dwóch pionowych pól o identycznych wymiarach i kształtach. Pierwsze pole jest żółte, a drugie białe. Jeśli tę flagę ustawimy poziomo, wówczas barwa żółta zawsze znajdzie się na górze. Na biały tle widnieją dwa skrzyżowane klucze — srebrny i złoty, powiązane czerwonym sznurem i zwieńczone tiarą. Kolor żółty to kolor złota, najcenniejszego z metali. Starożytnym kojarzył się on najczęściej ze słońcem, które według nich należało do sfery niebieskiej — sfery bogów. Kolor złoty to symbol bogactwa, majestatu i mocy, a jednocześnie piękna i dobra. Kolor złoty i żółty był więc symbolem boskości, nieba i wszystkiego, co należało do sfery niebieskiej. Kolor biały (pierwowzorem koloru białego było srebro) jest symbolem szczerości i czystości oraz ziemi. Ziemia, którą symbolizuje kolor biały, jest już oczyszczona i odnowiona, dzięki dziełu Jezusa Chrystusa, który przyszedł na świat, by mocą Ducha Świętego „odnowić oblicze ziemi”. W Chrystusie też niebo łączy się w sposób tajemniczy z ziemią, gdyż „w Nim (Chrystusie) zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi”. Chorągiew Watykanu, chorągiew całego Kościoła, jest więc znakiem rozpoznawczym — symbolem, który głosi światu zbawcze dzieło Jezusa Chrystusa.

Źródło: opoka.org.pl

Pozdrawiamy
Grupa MATREX