sobota, 9 kwietnia 2011

Strzeżona fotografia Jana Pawła II

Obraz Jana Pawła II
Znany papieski fotograf Grzegorz Gałązka jest autorem portretu beatyfikacyjnego Jana Pawła II - informuje "Dziennik Polski".

Na fotografii beatyfikacyjnej, którą drukuje się na specjalnej tkaninie, zobaczymy błogosławiącego wiernych papieża Jana Pawła II w wieku 69 lat. Zdjęcie wykonał Grzegorz Gałązka, mieszkający w Rzymie znany fotograf papieża-Polaka.

Na razie fotografia, którą wybrał i zatwierdził Wikariat Rzymu, jest strzeżona. Grzegorz Gałązka także nie może zdradzić, w jakich okolicznościach została wykonana. Przez organizatorów beatyfikacji został zobowiązany do milczenia. Zdjęcie jest obecnie poddawane obróbce technicznej (dotyczy ona tła zdjęcia) przez grafików Wydawnictwa Michalineum z Marek pod Warszawą, z którym od lat współpracuje Grzegorz Gałązka.
czytaj dalej

 Zdjęcie Grzegorz Gałązki figurować będzie na wszystkich oficjalnych plakatach i drukach związanych z uroczystościami beatyfikacyjnymi. Można będzie je oglądać również na okolicznościowym medalach i świętych obrazkach, a także na znaczkach, które w rekordowym nakładzie 12 milionów egzemplarzy wyda poczta włoska.

Zdjęcie pielgrzymi obecni na Placu św. Piotra 1 maja i wierni z całego świata za pośrednictwem mediów, będą mogli zobaczyć w dniu beatyfikacji.

Źródło: interia.pl

piątek, 8 kwietnia 2011

Krzyż w chrześcijaństwie

Krzyż drewniany
Zgodnie z pismami źródłowymi Ojców Kościoła sam krzyż jako symbol chrześcijański był znany i propagowany długo przed Konstantynem. Świadczą o tym następujące źródła: Pisma Tertuliana (Przeciw Marcjonowi 3:18:4; 3:19:6; 3:22:6; Apologetyk 16:7; Do pogan 1:12; Aduersus ludaeos, Cl. 0033(M), c. 13, 1. 117; O chrzcie 8; De oratione, Cl. 0007, c. 29; ), Justyna (Apologia I 60:1; Dialog z Żydem Tryfonem 40:3; 91:2; 90:4; PG 6 691, 694; Apologia I pro Christianis, PG 6,411; Apologia I 55:3-6), Orygenesa (Selecta in Ezechelem 9), Barnaby (List Barnaby 9:8; 12:2n), Klemensa Aleksandryjskiego (Kobierce, 5:34:8, 5:35:1), Ireneusza (Wykłady Nauki Apostolskiej 34; Adversus haereses 2:24:4) doszukują się analogii do kształtu krzyża w różnych aspektach: od kształtu liter, przez kształt człowieka modlącego się, po podobieństwa do ptaków czy świecznika. Tertulian (Lekarstwo na ukłucie skorpiona 1; De corona 3), Hipolit Rzymski (Tradycja apostolska 42) i Orygenes (Selecta in Ezechelem 9) podkreślają znaczenie istoty czynienia znaku krzyża przez chrześcijan w codziennym życiu.

W katakumbach rzadziej pojawia się znak krzyża, częstszy jest tam na przykład znak ryby. Reprodukcje krzyży występują m. in. we francuskim Słowniku archeologii chrześcijańskiej (Dictionnaire de L'Archéologie Chrétienne et de la Liturgie, t. 3, Paris 1948). Przypomniano tam bluźnierczy rysunek, pochodzący z okresu prześladowań chrześcijan, a sporządzony zapewne przez poganina, przedstawiający ukrzyżowanego osła.

Natomiast w wiekach późniejszych, wraz z rozwojem chrześcijaństwa symbol krzyża stał się jednym z najczęstszych motywów ornamentalnych i dekoracyjnych sztuki świata chrześcijańskiego, początkowo w sztuce sakralnej, a później także świeckiej. Pierwotnie nie przedstawiano na nich samego Chrystusa, raczej sporządzano wizerunki młodego mężczyzny trzymającego krzyż. Później dodawano jeszcze baranka. W roku 692 sobór trullański postanowił, że zamiast baranka na oficjalnym krzyżu ma znajdować się popiersie młodego mężczyzny. Z czasem powstał z tego krucyfiks, czyli krzyż z podobizną zawieszonego ciała Chrystusa.
Obraz rodzącego się kościoła wykonany przez Józefa Petruka w w kościele pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie

W ciągu wieków pojawiło się około 400 różnych rodzajów krzyża, m.in.: krzyż łaciński, krzyż grecki, krzyż pizański, krzyż maltański, krzyż patriarszy, krzyż jerozolimski, krzyż celtycki, krzyż św. Piotra, krzyż św. Andrzeja, krzyż papieski, krzyż kardynalski, krzyż prawosławny, krzyż pacyfistyczny, strzałokrzyż i wiele innych.

Od średniowiecza krzyż jest jednym z głównych motywów w heraldyce i weksylologii, a później stał się formą wielu orderów i odznaczeń.

W kościołach chrześcijańskich a zwłaszcza w Kościele katolickim i prawosławnym krzyż jest otaczany szczególnie nabożną czcią. Wierni w jego kierunku zanoszą modlitwy, jest umieszczany w centralnym miejscu w budynkach sakralnych. W sensie mistycznym symbolizuje mękę Chrystusa. Krzyż bywa też przedmiotem dysput politycznych (krzyż w szkole, w Sejmie, w urzędach, na terenie Auschwitz). Kościoły protestanckie uznają krzyż za swój symbol, ale odrzucają jego kult, jako narzędzia zbrodni na którym stracono Jezusa. Krzyże protestanckie (z wyjątkiem luteran) są puste (bez wizerunku cierpiącego Chrystusa), co symbolizować ma zwycięstwo Jezusa Chrystusa nad śmiercią, całkowite zakończenie dzieła zbawienia i brak konieczności powtarzania bądź uobecniania ofiary krzyżowej. Kilka pomniejszych wyznań (np. Świadkowie Jehowy) odrzuca w ogóle symbol krzyża jako niechrześcijański, twierdząc, że Jezus umarł na palu.

Źródło: wikipedia.pl

Sprawdź nasza ofertę w dziale Krzyże i krzyżyki

Zapraszamy.
Dewocjonalia Sklep Internetowy

XVII Targi Wydawców Katolickich

Źródło: cwk.pl
Za trzy dni, w piątek 8 kwietnia na Zamku Królewskim w Warszawie w Arkadach Kubickiego rozpoczną się XVII Targi Wydawców Katolickich. Impreza potrwa do niedzieli 10 kwietnia. Podczas XVII TWK swoją ofertę zaprezentuje ponad 140 wystawców, do dyspozycji których oddano 600 mkw. powierzchni. 

 - Targi wpisują się w ogólną atmosferę przygotowań do Beatyfikacji Jana Pawła II. Zaplanowano szereg spotkań, dyskusji, projekcji filmowych i promocji publikacji poświęconych osobie Papieża Polaka – mówił podczas konferencji prasowej, która odbyła się 5 maja, ks. Roman Szpakowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Temat przewodni tegorocznej edycji Targów brzmi „Błogosławiony Jan Paweł II  – Osoba •  Życie • Działalność • Świadectwo”.  W trakcie targów prezentowane będą dwie wystawy fotograficzne: „Jan Paweł II jakiego pamiętamy” (Biuro Promocji Sztuki Jacek Chromy) oraz „Jan Paweł II Święty aż po krańce świata” (Oficyna Wydawnicza KWADRAT).            

 

Podczas konferencji zaprezentowany został program tegorocznej edycji TWK. Sale, w których odbywać się będą liczne prezentacje, spotkania autorskie oraz dyskusje panelowe, zlokalizowano w pobliżu Zamku Królewskiego – w Domu Literatury (Krakowskie Przedmieście 87/89), w Galerii ZPAF (Pl. Zamkowy 8), w Domu Polonii (Krakowskie Przedmieście 64) oraz w Klubie Inteligencji Katolickiej (ul. Freta 20/24) Z czytelnikami spotka się kilkudziesięciu autorów książek o tematyce katolickiej i religijnej, a wśród nich: Wanda Półtawska, o. Jacek Salij OP, ks. prof. Janusz Tarnowski, ks. Wiesław Aleksander Niewęgłowski, Jerzy Struk, Tomasz Terlikowski oraz Krzysztof Ziemiec, Marcin Brykczyński i reżyser Paweł Woldan. Pełny program Targów przesyłamy w załączeniu, jest on również dostępny na stronie www.swk.pl.

W trakcie konferencji ogłoszono laureatów nagrody MAŁY FENIKS 2011 – wyróżnienia przyznawanego osobom i instytucjom za promowanie w mediach książki katolickiej. W tym roku uhonorowani zostali: Grażyna Grabowska (Targi w Krakowie), Klaudiusz Głombik (Radio Piekary), Radio „Jasna Góra” oraz Zespół Szkół Integracyjnych nr 62 (ul. Św. Bonifacego 10).  (szczegóły w załączeniu).

Oficjalne otwarcie XVII Targów Wydawców Katolickich odbędzie się w piątek, 8 kwietnia o godz. 12.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. Otwarcia dokona Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Celestino Migliore – Nuncjusz Apostolski w Polsce. Podczas tej uroczystości ogłoszone zostaną także wyniki konkursu Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2011. Lista książek zgłoszonych do tegorocznej edycji Nagrody FENIKS dostępna jest pod adresem: http://swk.pl/wp-content/uploads/2011/03/Feniks-2011_wg-kategorii.pdf.

Uroczysta Gala wręczenia Nagród FENIKS 2011 i Mały FENIKS 2011 odbędzie się w sobotę 9 kwietnia o godz. 19.30 w Bazylice Serca Jezusowego (Warszawa, Praga-Północ, ul. Kawęczyńska 53). Uroczystość uświetni występ Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny z koncertem „SANTO SUBITO” oraz repertuarem pieśni wielkopostnych.

W niedzielę o godz. 13 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbędzie się Uroczysta Msza św. koncelebrowana przez Episkopat Polski w I rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

 We wszystkie z targowych dni w sali kinowej Zamku Królewskiego wyświetlane będą filmy fabularne i dokumentalne o tematyce religijnej, ukazujące świadków wiary, wielkich Polaków. Na wszystkie projekcie wstęp jest bezpłatny.

 

W piątek między godz. 10 a 18 wyemitowany zostanie cykl „Ojciec święty Jan Paweł II w filmie” („Prymas w Komańczy “, „Ja papież”, „Habemus  papam”, „Jan Paweł II i Prymas Stefan Wyszyński”, „Jasnogórskie przesłanie wolności”, „Serce Śląska “), filmy reżysera Pawła Woldana, a także obrazy z cyklu „Rok Kolbiański w Polsce – Święty Maksymilian w filmie” („Nie gaście ducha Świętego Maksymiliana”, „ Życie za życie”).

W sobotę wyświetlony zostanie m.in. film „Duśka. Filmowa opowieść o wyjątkowej kobiecie” poświęcony postaci dr Wandy Półtawskiej „Paweł z Tarsu”, „Zambijskie oblicze Jana Bosko”. Zaprezentowany zostanie ponadto zwiastun filmu “Jan Paweł II.  Szukałem Was”, a po jego emisji odbędzie się spotkanie z uczestnikami tego projektu Franco Bucarellim, Krzysztofem Ziemcem, Tomaszem Królakiem oraz Józefem Polakiem. W sobotnim programie filmowym znalazł się tez pokaz filmu “Polski Rzym, polski Watykan” – wędrówka z  Janem  Englertem po polonikach w Rzymu i Watykanu.

Prezentacja filmowej oferty ostatniego z targowych dni przebiegać będzie pod hasłem: „Nauczanie Jana Pawła II i bł. Księdza Jerzego a historia Polski”. Tego dnia zaprezentowane zostaną produkcje takie jak: „ Epitafia Katyńskie”, „Między Sierpniem a młotem”, czy  „Jak zginął ks. Jerzy”.

Gościem Honorowym XVII Targów wydawców Katolickich będzie wydawnictwo Edebé z Hiszpanii. W sobotę 9 kwietnia o godz. 12 w sali kinowej Zamku Królewskiego odbędzie się prezentacja multimedialna Gościa Honorowego, na którą wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy.

W targowy weekend ulicami Warszawy będzie jeździł specjalny tramwaj Targów Wydawców Katolickich, który będzie bezpłatnie dowoził chętnych do odwiedzenia Targów. W czasie trasy będą odbywały się konkursy, losowanie nagród, darmowych kart wstępu na Targi i inne ciekawe imprezy związane z książką. Trasa: Pętla Bazylika – Kawęczyńska-Bazylika – Kawęczyńska – Kijowska – Targowa – Zieleniecka – Most Poniatowskiego – Al. Jerozolimskie – Towarowa – Al. Solidarności – Targowa – Kijowska – Kawęczyńska – Pętla Kawęczyńska –Bazylika. Czas przejazdu po trasie około 57 minut.

W sobotę 9 kwietnia między Krakowem a Warszawą odbędą się dwa kursy Pociągu Papieskiego. Pociąg odjedzie z dworca Kraków Główny o godz. 5.57, a w drogę powrotną wyruszy z dworca Warszawa Centralna o godz. 18.40. W pociągu znajduje się 152 miejsc. Część z nich będzie zarezerwowana na nagrody dla mieszkańców Krakowa, które zainteresowane osoby będą mogli zdobyć za pośrednictwem tamtejszych mediów. Podczas przejazdu organizatorzy zapewniają program kulturalny poświęcony Janowi Pawłowi II.

Czas trwania XVII Targów Wydawców Katolickich:

8 kwietnia – 10.00 – 18.30

9 kwietnia – 9.00 – 18.30

10 kwietnia – 9.00 – 17.30

Wstęp:

Dzieci do lat 6 włącznie – bezpłatnie

Dzieci i młodzież w wieku 7-18 lat – 1 zł

Dorośli – 3 zł

Karnet na wszystkie dni targowe – 6 zł

Wszystkie informacje na temat XVII Targów Wydawców Katolickich dostępne są pod adresem www.swk.pl.

Informacje:

Paweł Waszczyk

Rzecznik prasowy XVII TWK

tel. kom. 503 043 267

e-mail: rzecznik_targow@swk.pl

wtorek, 5 kwietnia 2011

Brytyjskie media: Polska to kraj kościołów i złych kierowców

Źródło: onet.pl
Piłkarskie stadiony to murawa optymizmu, a beatyfikacja Jana Pawła II to wyraz tęsknoty za czasami narodowej solidarności - sugeruje dzisiejszy "Guardian" w kolejnym pakiecie artykułów o Polsce w ramach serii "Nowa Europa".

Dźwigi na placach budowy stały się w Polsce równie pospolite jak bocianie gniazda na wsiach - pisze reporterka gazety Julia Kollewe. Budowlany boom, jak twierdzi, uchronił Polskę przed recesją 2009 r., a sektor budownictwa odgrywa ważną rolę w gospodarce - wnosi 7 proc. PKB wobec 6 proc. w przypadku gospodarki brytyjskiej.

B-lisko 80 proc. projektów infrastrukturalnych w ramach przygotowań do Euro 2012 realizowanych jest terminowo, a 65 proc. Polaków przekonanych jest, że zostaną ukończone na czas - powiedział gazecie Mikołaj Piotrowski z PL.2012 - spółki nadzorującej i koordynującej przygotowania do Euro 2012. Jeszcze niedawno ledwie 20 proc. było w tym względzie optymistami.

Chris Williamson, główny ekonomista firmy Markit w Londynie obawia się jednak, że cięcia wydatków publicznych podyktowane chęcią zmniejszenia deficytu sektora finansów zaszkodzą perspektywom budownictwa, ponieważ obok środków unijnych jest ono finansowane z budżetu.

Przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II to według Juliana Borgera "okazja, by Polska żyła nostalgią za swym ulubionym synem i za mniej skomplikowanymi czasami, kiedy Kościół i naród stali ramię w ramię w ramię w obliczu wspólnego wroga".

Jednak zdaniem rzeźbiarza Czesława Dźwigaja spod Krakowa, który na swym koncie ma kilkadziesiąt pomników Jana Pawła II, "poczucia narodowej solidarności, które uosabiał papież nie uda się odbudować".

W reportażu ze Świebodzina, gdzie wzniesiono największą rzeźbę Chrystusa w świecie, Helen Pidd i Julian Borger zauważają, że ponad 90 proc. społeczeństwa deklaruje się jako katolicy, ale tylko 45 proc. regularnie uczestniczy w niedzielnej mszy św. w porównaniu z 60 proc. przed 1989 r.

Adam Balcer z ośrodka Demos powiedział "Guardianowi", że nie wierzy w to, że w Polsce nastąpi "głęboka i szeroka" sekularyzacja na wzór hiszpański. Sądzi, że Kościół w Polsce będzie z wolna podążał drogą irlandzką i włoską, pozostając ważnym elementem narodowej tożsamości.

Mimo, że wielu Polaków to ludzie religijni, gdy siadają za kierownicą samochodu nie widzą bliźnich w innych kierowcach, lecz zachowują się jak poganie - skarży się ksiądz Marian Midura organizujący dni refleksji dla kierowców.

Z danych za 2009 r. wynika, że w Polsce przypada 12 śmiertelnych wypadków drogowych na 100 tys. mieszkańców wobec 3,8 w W. Brytanii. Niewykluczone jest to, że Polacy zdają egzaminy na prawo jazdy na Ukrainie i w Czechach, gdzie są tańsze i łatwiejsze niż w Polsce - pisze "Guardian".

Lewicowy autor Sławomir Sierakowski z grupy Krytyka Polityczna napisał w "Guardianie", że Polska powinna się stać mostem między Wschodem, a Zachodem, a jeśli tego nie zrobi to takim mostem staną się Chiny. Opinia ta wywołała ożywioną debatę wśród czytelników. "Po co mosty, skoro są telefony"? - napisał jeden z nich.

Źródło: onet.pl

Wielkanoc: Nasza oferta

Do Wielkanocy pozostało 19 dni, a my już teraz przygotowaliśmy specjalnie na ten dzień specjalną ofertę, zapraszamy do Dewocjonalia Sklep Internetowy.
 


Ozdoba na koszyczek wielkanocny, wykonana z tkaniny atłasowej, na tasiemce lub gumce (dopasowuje się do każdej wielkości koszyka).

Wymiary:
szerokość: 118cm (rozłożone)
długość: 11cm




Serwetka wielkanocna (na koszyczek lub do dekoracji stołu), wykonana z tkaniny poliestrowej z ozdobnym nadrukiem.
 
Średnica: 30cm











Świeca świąteczna wykonana z parafiny, dodatkowo tworzywo sztuczne i drewno. Charakteryzuje się tym, że oprócz tradycyjnego płomienia oświetla poprzez światłowód naprzemiennie w trzech kolorach figurki Baranka lub Jezusa.
Wymiary: 17cm (wys.) - Baranek
                   20cm (wys.) - Jezus
                   11cm (śred. podstawy)
Dewocjonalia Sklep Internetowy 

poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Wirtualna Polska: Zaskakująca reakcja na beatyfikację Jana Pawła II

Flaga Jan Paweł II
Zaskakująca obojętność wobec zbliżającej się beatyfikacji. Czemu? Czy dlatego że ludzie kochali Jana Pawła II jako człowieka, a nie świętego? Jako wzór dla siebie, wskazanie kim można być, jak się cieszyć i jak walczyć z cierpieniem, zawsze pamiętając o własnej, przyrodzonej godności? I o tym jak łatwo ją w codzienności utracić? Jako święty Jan Paweł II staje się kimś dalekim. Także dlatego, że już nie wierzymy w możliwość odnalezienia okruchów świętości w sobie - pisze prof. Jadwiga Staniszkis w Wirtualnej Polsce.
 
Pisałam kiedyś o "kontrreformacji ateistów", gdy zachodnie elity intelektualne i polityczne zaczynają dostrzegać, że sam akt wiary (i patrzenie na świat poprzez jego pryzmat, niezależnie o jakiego boga chodzi) tworzy szczególną perspektywę poznawczą. I zmienia też stosunek człowieka do samego siebie. I że trzeba zrozumieć (a nie tylko tolerować) tę perspektywę, aby poruszać się we współczesnym świecie. Dotychczasowe nawoływania do "prywatyzacji" doświadczenia religijnego nie okazało się skuteczne. 

Podobnie jak zakładanie, za Kantem - choćby w Traktacie Lizbońskim - istnienia jakichś normatywnych uniwersaliów, ale - przy braku pewności, jaki porządek normatywny ma ten walor, uznawanie za równoprawne różnych systemów norm. Co wyklucza oczywiście absolutyzowanie któregokolwiek z nich.

Myślę że u źródeł ponownego zainteresowania fenomenem wiary (nawet wśród tych, którzy sami daru wiary nie posiadają) leży instynktowne poszukiwanie zewnętrznych, twardych granic władzy. XVII-wieczna konstatacja Hobbesa, iż odrzucenie normatywnych uniwersaliów oznacza nieuchronną arbitralność władzy, dopiero obecnie dotarła do świadomości polityków. Zniknęła równocześnie oświeceniowa wiara, że mechanizm "reprezentacji" (i demokracja) wniosą jakąś jednoznaczną, obiektywną podstawę rządzenia.

A sytuacja, gdy demokracja wątpi w samą siebie jest niebezpieczna. Towarzyszy temu konstatacja, że władza arbitralna jest, paradoksalnie, władzą słabą, bo nie potrafi określić granicy wobec oddolnych nacisków. Traktat Lizboński próbował ową, nieuchronną arbitralność zlokalizować w strukturze i choć trochę uregulować, wprowadzając np. tzw. reguły rozpoznawania i klasyfikowania nowych zjawisk.

A Jan Paweł II, jako osoba publiczna i mówiąca o publicznych sprawach słowami i czynami, wciąż przypominał,że jednak można odnaleźć jednoznaczny kręgosłup norm. Wychodząc od nienaruszalnej, pod żadnym ideologicznym pretekstem, godności osoby ludzkiej i wywiedzionego z niej prawa do sprawiedliwego traktowania i równych szans. Oraz - prawa do wolności. Bo to ona, przez możliwość wyboru, określa moralny charakter naszych czynów. Tam gdzie jest konieczność, podmiot moralny w nas usycha.

I dlatego prezydent Sarkozy, wychowany w tradycji ścisłego oddzielenia państwa i Kościoła, powiedział ostatnio, że wpłynęło na niego dwóch ludzi: de Gaulle i Jan Paweł II.

zukanie moralnych wskazówek w dryfującym świecie jest coraz bardziej rozpaczliwe. Wierność zasadom i wewnętrzny obowiązek, wbrew "praktycznemu rozumowi" utylitarnie zacierającemu ostre kanty i opozycje norm: to właśnie cechowało obie, przywołane przez Sarkozy'ego postacie.

A dziś Jan Paweł II, niedługo już święty, oddala się do innego świata. Jakby ponownie od nas odchodził, bo dystans rośnie. Może dlatego obserwujemy tak uderzającą obojętność Polaków wobec aktu beatyfikacji.

Prof. Jadwiga Staniszkis specjalnie dla Wirtualnej Polski

Źródło: wp.pl

niedziela, 3 kwietnia 2011

Benedykt XVI o Janie Pawle II: wielki papież, świadek Chrystusa

Mój umiłowany Poprzednik
Benedykt XVI, zwracając się do wiernych w niedzielę w Watykanie, swego poprzednika nazwał "wielkim papieżem i świadkiem Chrystusa". Wyjaśnił, że nie odprawił mszy za Jana Pawła II w szóstą rocznicę jego śmierci ze względu na zbliżającą się beatyfikację.

Po modlitwie Anioł Pański Benedykt XVI powiedział po włosku :"Drodzy bracia i siostry, wczoraj minęła szósta rocznica śmierci mojego umiłowanego poprzednika, czcigodnego Jana Pawła II. Ze względu na jego zbliżającą się beatyfikację nie odprawiłem tradycyjnej mszy świętej za jego duszę, ale wspomniałem go z miłością w modlitwie, tak - jak myślę - wy wszyscy".

- Przygotowując się na wielkopostnym szlaku do świąt Wielkanocy zbliżamy się z radością do dnia, w którym będziemy mogli czcić jako błogosławionego tego wielkiego papieża i świadka Chrystusa i zawierzyć się jeszcze bardziej jego wstawiennictwu - podkreślił Benedykt XVI.

Źródło onet.pl

Kard. Sandri: Ogłoszenie śmierci JP II trudniejsze od innych

Jan Paweł II
 - Ogłaszanie śmierci Jana Pawła II było niezmiernie trudne, chyba trudniejsze niż w przypadku innych papieży - wyznał polskim dziennikarzom kardynał Leonardo Sandri. Hierarcha 2 kwietnia 2005 r. na Placu św. Piotra podał wiadomość o zgonie polskiego papieża.
- Zdaję sobie sprawę, że ogłaszanie śmierci Ojca Świętego, który przez ponad 26 lat pontyfikatu napisał wspaniałą księgę miłości do ludu Bożego, ludu, który ze swej strony wyrażał miłość do papieża-Polaka, kogoś z daleka, a jednak tak bardzo kochanego, było niezmiernie trudne, chyba trudniejsze niż w przypadku innych papieży - powiedział kardynał na spotkaniu z dziennikarzami z Polski w Rzymie.
 Smutek i nadzieja

Wspominając wydarzenia sprzed sześciu lat watykański hierarcha oświadczył, że towarzyszył mu smutek, ale także nadzieja. - Świadomość tego, że odchodzi człowiek święty, który zawsze pozostaje w rękach Ojca - powiedział Leonardo Sandri.

- Myślę, że beatyfikacja Jana Pawła II ma ogromne znaczenie. Po tym wszystkim, co miałem okazję widzieć, czy mógłbym wątpić, że był on człowiekiem Bożym? - mówił kardynał, który kieruje Kongregacją Kościołów Wschodnich.
Pokreślił, że "bez wątpienia Polacy powinni być najbardziej dumni, ponieważ należał on do waszego narodu". - Oczywiście rozumiem, że Polacy chcieliby go mieć bliżej, ale jak pielgrzymowaliście do niego za życia, tak teraz musicie pielgrzymować do Rzymu z hojnością, wielkodusznością, ze świadomością, że należał on do Kościoła Powszechnego, całego Kościoła - podsumował Leonardo Sandri.

6. rocznica śmierci

Od rana tłumy wiernych z całego świata oddawały hołd Janowi Pawłowi II przy jego grobie w Grotach Watykańskich. Wśród pielgrzymów było wielu Polaków.

Rocznicę obchodzą tez Polacy w kraju. W oczekiwaniu na 21.37 - godzinę śmierci Jana Pawła II gromadzono się na mszach w różnych miejscach.

Wieczorem pod Oknem Papieskim przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie rozpocznie się czuwanie przy świecach. Punktualnie o godz. 21.37 na trzy minuty zatrzyma się zegar na Wieży Ratuszowej - w ramach Akcji "21:37", organizowanej przez studio filmowe Paisa Films, wspierane m.in. przez Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie.

Kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył dziś krakowskiej mszy rocznicowej mówił: - Wraz ze śmiercią Jana Pawła II rodziła się w nas nadzieja, że on pozostanie z nami i w innym wymiarze będzie nas wspierał. Nasz smutek zamienia się w radosne oczekiwanie na beatyfikację.

Ogłoszą go błogosławionym

Jan Paweł II zostanie beatyfikowany 1 maja, ale już teraz do Watykanu zjeżdżają tysiące pielgrzymów. Chcą odwiedzić grób papieża w jeszcze Grotach Watykańskich, bo za trzy tygodnie szczątki zmarłego zostaną przeniesiona o Bazyliki Św. Piotra.

W dniu beatyfikacji trumna zostanie wystawiona na widok publiczny, a cztery dni później papież zostanie pochowany w Kaplicy Świętego Sebastiana.

Źródło: tvn24.pl