sobota, 2 kwietnia 2011

Największy portret papieża zawiśnie w Polsce


fot Ryszard Rzepecki
Największy na świecie i niezwykły, bo złożony z ogromnej liczby małych zdjęć Polaków, portret papieża Jana Pawła II ozdobi Świątynię Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Na dziś Centrum Opatrzności Bożej otrzymało ponad 10 tys. fotografii, ale jak mówi prezes Piotr Gaweł, ich liczba być może przekroczy nawet 100 tys. Wszystkie stworzą nieujawniony jeszcze portret beatyfikacyjny papieża-Polaka. W związku z tym, że wiele starszych osób dzwoni do Centrum, prezes Piotr Gaweł apeluje, "aby pomóc babci wysłać SMS-a".

 Organizatorzy przedsięwzięcia zachęcają do przesyłania swoich fotografii. W tym celu należy najpierw wysłać SMS-a o treści "P" jak "Portret" na nr 72551 (to koszt 2 zł netto), a  następnie przesłać swoje zdjęcie za pośrednictwem strony www.portretjp2.pl lub MMS-em na numer: 664 400 100. Dochód z przesłanych SMS-ów zostanie przeznaczony na Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Ogromny portret papieża będzie mieć wymiary 55 na 26 metrów. A pojedyncze zdjęcia z kolei 10 na 6 cm, choć ich wielkość uzależniona będzie od liczby przesłanych fotografii. Maksymalnie może ich być pół miliona. Odsłonięcie mozaiki będzie mieć miejsce 1 maja, w dniu beatyfikacji. Dodatkowo zostanie ona wyeksponowana dzięki efektownej iluminacji.

Dziś jeszcze nie jest znany wizerunek beatyfikacyjny Jana Pawła II, bo otoczony jest tajemnicą - zostanie odsłonięty dopiero w dniu 1 maja na frontonie Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Ten rzymski portret nie będzie jednak największy. Palmę pierwszeństwa dzierżyć będzie bowiem wilanowska podobizna papieża.

- Zdjęcia, które do nas trafiły, są przeróżne. Są legitymacyjne "główki", ale też zabawne zdjęcia wakacyjne albo rodzinne, wielopokoleniowe. Z dotychczas przesłanych zdjęć ułożyliśmy już przykładowy  portret - mozaikę, aby pokazać, jak będzie wyglądał wielki portret, który zostanie wygenerowany w programie Andrea Mosaic - mówi Marcin Mastykarz, partner technologiczny projektu.

Do COB dociera wiele sygnałów od osób starszych, które również chciałyby się znaleźć na portrecie JPII, ale barierą dla nich jest przesłanie zdjęcia droga elektroniczną. Stąd apel organizatorów przedsięwzięcia o to, aby "pomóc babci wysłać SMS-a". - Chcielibyśmy poprosić o to, by młodzi pomogli dziadkowi lub babci wysłać zdjęcie, by również oni mogli znaleźć się na tym wielkim wspólnym portrecie Polaków - mówi prezes Piotr Gaweł.

Praca nad stworzeniem wielkiego portretu Jana Pawła II przebiega w dwóch etapach. Zdjęcia zebrane do 15 kwietnia utworzą portret papieża Polaka, który zostanie wydrukowany i zawieszony na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Jego odsłonięcie nastąpi w dniu beatyfikacji papieża-Polaka, 1 maja.

Źródło: onet.pl

Polecamy obraz Jana Pawła 2 w naszym sklepie internetowym.  

Tłumy wiernych przy grobie Jana Pawła II

tvn24.pl
Od rana tłumy wiernych z całego świata oddają hołd Janowi Pawłowi II przy jego grobie w Grotach Watykańskich. Wśród pielgrzymów jest wielu Polaków.
Wielojęzyczny tłum powoli przechodzi koło grobu polskiego papieża. Niektórzy ludzie zatrzymują się na chwilę modlitwy. Wokół płyty nagrobnej ustawiono wiązanki kwiatów.

Tylko do 20 kwietnia

Grób Jana Pawła II w Grotach Watykańskich będzie można oglądać tylko do około 20 kwietnia. Wtedy rozpoczną się przygotowania do przeniesienia szczątków papieża do bazyliki świętego Piotra i do uroczystości beatyfikacji.

1 maja trumna zostanie wystawiona w Ołtarzu Konfesji bazyliki. Następnie 5 maja podczas prywatnej ceremonii papież zostanie pochowany w Kaplicy Świętego Sebastiana, tuż za Pietą Michała Anioła.

Każdy internauta może zobaczyć grób papieża Polaka w Grotach Watykańskich. Wystarczy wejść na stronę www.vatican.va

Na beatyfikację muzea czynne w nocy

Watykan pełną parą przygotowuje się na beatyfikację papieża Polaka. Już od końca kwietnia w związku z masowym napływem wiernych z całego świata Muzea Watykańskie będą czynne także w nocy. Od 26 do 29 kwietnia i 2 maja czynne będą dodatkowo od godziny 19.00 do północy. Ostatni zwiedzający będą wpuszczani o godzinie 22.00.

Dyrekcja Muzeów Watykańskich poinformowała także, że osoby, które przedstawią list z parafii, diecezji lub innej kościelnej instytucji, potwierdzający, że są uczestnikami pielgrzymki z okazji beatyfikacji polskiego papieża, będą miały prawo kupić bilet wstępu po obniżonej cenie 8 euro. Pełna cena biletu to 15 euro.

Źródło: tvn24.pl  

Sześć lat bez JP2 - VIDEO

 
2 kwietnia 2005 roku arcybiskup Leonardo Sandri ogłosił: "O godzinie 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca". Materał video.

Jan Paweł II wpłynął na życie 82 proc. Polaków

JP2
82 proc. Polaków przyznaje, że nauki i osoba papieża Jana Pawła II wpłynęły na ich życie - wynika z sondażu Homo Homini dla Polskiego Radia.
 
Ponad połowa respondentów uważa, że w rocznicę śmierci Karola Wojtyły powinny się odbyć tylko uroczystości kościelne.
Według opublikowanego w sobotę badania, papież nie wpłynął na życie 16 proc. ankietowanych, a co pięćdziesiąty (2 proc.) nie ma zdania w tej sprawie.
Respondenci byli także pytani jak powinna być obchodzona rocznica śmierci Jana Pawła II, która przypada 2 kwietnia. Ponad połowa (53 proc.) Polaków jest zdania, że powinny być to tylko uroczystości kościelne, bo jest to wydarzenie kościelne. Co piąty (20 proc.) chce, by były to obchody o randze państwowej; prawie tyle samo Polaków (18 proc.) uważa, że każdy powinien obchodzić rocznicę indywidualnie, we własnym sumieniu.
Z kolei 3 proc. respondentów chciałoby połączenia rocznicy z uczczeniem ofiar katastrofy smoleńskiej, a 0,4 proc. twierdzi, że rocznica nie powinna być obchodzona.
Instytutu Badania Opinii Homo Homini przeprowadził sondaż telefoniczny w piątek, 1 kwietnia na reprezentatywnej dla ogółu Polaków grupie 1100 osób. Błąd oszacowania wynosi 3 proc., a poziom ufności 0,95. 
 
Źródło: PAP

Sześć lat bez JP2

JP2
2 kwietnia 2005 roku arcybiskup Leonardo Sandri ogłosił: "O godzinie 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca".

Jan Paweł II był jedną z najważniejszych postaci XX wieku. Po jego śmierci uroczystości pożegnalne i czuwania odbywały się w całym kraju, podobnie było także w każdą rocznicę. Także dziś setki tysięcy ludzi spotkają się, by uczcić pamięć papieża - Polaka. 

Dzieci w Warszawie, okno w Krakowie
Największe uroczystości planowane są w stolicy oraz Krakowie. Od 1 do 3 kwietnia na warszawskim placu Piłsudskiego odbywają się specjalne obchody, których uczestnikami są dzieci urodzone w roku śmierci papieża. Bohaterem projektu jest Lolek, sześcioletni Karol Wojtyła. Na placu stanęło małe miasteczko namiotowe, w którym zostały odtworzone miejsca z młodości papieża. 
Krakowianie spotkają się tradycyjnie pod "papieskim oknem". Czuwanie rozpocznie się o godz. 20. Przez cały dzień będzie można także zwiedzić Mobilne Muzeum Jana Pawła II z osobistymi pamiątkami po papieżu.
Podobne uroczystości będą odbywać się w całej Polsce. Szósta rocznica śmierci Jana Pawła II jest o tyle nietypowa, że za miesiąc nastąpią uroczystości beatyfikacyjne papieża.

Pytał o mitologię, chwalił dyktatora
W rocznicę śmierci papieża, wiele innych interesujących anegdot opowiedział podczas sesji na prowadzonym przez Opus Dei Uniwersytecie Santa Croce w Rzymie ówczesny rzecznik Watykanu, Joaquin Navarro-Valls.
Przykład? Zwracając się do  Navarro-Vallsa, papież miał powiedzieć o krwawym dyktatorze jednego z krajów, który właśnie wyszedł z papieskiej audiencji: "Widzi pan, wydaje się, że jest niewinny jak baranek". 
Były dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej mówił też o papieskich pielgrzymkach. Przygotowania do nich były ponoć niezwykle długim procesem, w który bardzo angażował się sam Jan Paweł II. Przytoczył przykład podróży do Islandii: podczas lotu papież zaczął pytać jednego z islandzkich dziennikarzy o szczegół z mitologii tego kraju, który był dla niego niejasny.
"Dziennikarza zamurowało" - relacjonował były rzecznik. 

"Nie chciałbym mieć takiego rywala"
Navarro-Valls zwrócił uwagę także na medialne sukcesy papieża. Tajemnica tkwiła jego zdaniem w tym, że jego obecność w telewizji polegała na łamaniu wszelkich zasad. - Tworzył "antyreguły" obecności w mediach, zachowując się dokładnie odwrotnie niż każdy, kto chce w nich zaistnieć - ocenił Navarro-Valls.

- W telewizji - mówił - dominował wizerunek papieża skupionego, z pochyloną głową, modlącego się. Taki wizerunek to byłaby śmierć dla polityka - powiedział Navarro-Valls, przytaczając opinię amerykańskiego komentatora.

Przytoczył też uwagę, jaką podzielił się ówczesny prezydent USA Bill Clinton po spotkaniu z Janem Pawłem II: "Nie chciałbym mieć takiego rywala w wyborach". "A Clinton był mistrzem telewizyjnego wizerunku" - zauważył Navarro-Valls.

Źródło: PAP


Dewocjonalia Sklep Internetowy zaprasza do naszego działu poświęconego JP2

piątek, 1 kwietnia 2011

1 Kwiecień 2011 - Prima aprilis

Czy ktoś Ci już powiedział, że masz plamę na koszuli? A może dowiedziałeś się, że Twoja teściowa przyjeżdża na weekend? Uważaj - dziś specjalny dzień!
Prima aprilis (łac. 1 kwietnia) zwany też dniem żartów to obyczaj związany z pierwszym dniem kwietnia, zapoczątkowany mniej więcej w połowie XIII wieku i obchodzony w wielu krajach świata. Polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, kłamaniu, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego.
W Wielkiej Brytanii dzień ten nazywany jest Dniem Głupca, we Francji - Dniem Ryby a w Rosji - Dniem śmiechu (źródło: Wikipedia). Zwyczaj ten pochodzi ze starożytnego Rzymu. Pamiętaj! Wzajemne oszukiwanie powinno się jednak robić tylko do południa. 

Źródło: e-lettery.pl

czwartek, 31 marca 2011

Polacy czczą w Rzymie rocznicę śmierci Jana Pawła II

Jan Paweł II
Wierni w Rzymie pamiętają o zbliżającej się 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II. Polacy, i nie tylko oni, licznie zgromadzili się dziś rano przy jego grobie w grotach watykańskich, gdzie zgodnie z tradycją została odprawiona polska Msza św. Liturgii przewodniczył o. Zdzisław Kijas OFMConv. z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który w homilii mówił o Papieżu Polaku jako wielkim proroku naszych czasów.
Natomiast w samą rocznicę, w sobotę 2 kwietnia, specjalną Mszę w kościele Świętego Ducha nieopodal Watykanu (Santo Spirito in Sassia) odprawi kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Początek o godz. 16:00. Organizatorzy zapraszają do udziału w tym nabożeństwie wszystkich kapłanów, siostry zakonne i wiernych świeckich przebywających w Rzymie.

Źródło: opoka.org.pl

wtorek, 29 marca 2011

Rzym gotowy do przyjęcia pielgrzymów na beatyfikację papieża

Flaga z wizerunkiem J.P II
Rzym jest przygotowany na przyjęcie wszystkich pielgrzymów, którzy chcą przyjechać na beatyfikację papieża Jana Pawła II - zapewniono podczas konferencji prasowej. Wiceburmistrz Rzymu Mauro Cutrufo zapewnił, że w Wiecznym Mieście są wciąż wolne miejsca noclegowe przed 1 maja.

Biuro Pielgrzymkowe Wikariatu Rzymu zakłada, że podczas podczas czuwania modlitewnego 30 kwietnia na terenie Circus Maximus, jak i mszy beatyfikacyjnej na Placu św. Piotra 1 maja udział weźmie co najmniej 300 tysięcy ludzi.

Szef Biura, ksiądz Liberio Andreatta podkreślił, że beatyfikacja odbędzie się 1 maja, bo w tym roku jest to Niedziela Miłosierdzia Bożego. To Jan Paweł II ustanowił to święto i zmarł on w jego przeddzień, 2 kwietnia 2005 roku - przypomniał ksiądz Andreatta.

Źródło: RMF24.pl

Sprawdź co Dewocjonalia Sklep Internetowy przygotował na beatyfikację.

NBP: Nowe monety na beatyfikację Jana Pawła II

Z okazji beatyfikacji Jana Pawła II, NBP szykuje się do wydania nowych monet. 
  • trzech monet złotych o nominałach:
    • 1000 zł (w limitowanym nakładzie 500 sztuk, o średnicy aż 5 cm i wadze prawie 100 g, pierwsza po denominacji moneta o tak dużym nominale)
    • 100 zł (w nakładzie 8 tys. sztuk)
    • 25 zł (w nakładzie 10 tys. sztuk)
  • srebrnej dwudziestozłotówki (w nakładzie 80 tys. sztuk)
  • dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold (w nakładzie 1 mln sztuk)

Narodowy Bank Polski wydaje monety okolicznościowe z wizerunkiem Jana Pawła II od 1982 r. Dotychczas ukazało się prawie 50 różnych rodzajów monet z wizerunkiem Karola Wojtyły - wszystkie wybiła Mennica Polska. W 2006 r. NBP wyemitował również banknot kolekcjonerski poświęcony papieżowi Polakowi. Podczas spotkania w Mennicy Polskiej zapewniona będzie możliwość wykonania zdjęć wybranych historycznych monet papieskich wyemitowanych przez NBP w latach poprzednich.

Źródło: nbp.pl

niedziela, 27 marca 2011

Polecamy: Figurka świętego Jacka

Święty Jacek
Jacek (Hiacynt) Odrowąż-Wojtkowicz herbu Odrowąż (ur. 1183 w Kamieniu Śląskim, zm. 15 sierpnia 1257 w Krakowie) – święty Kościoła katolickiego, dominikanin.

Bibliografia. Urodził się w szlacheckiej rodzinie Odrowążów, był krewnym biskupa Iwona Odrowąża. Studiował na uniwersytetach w Paryżu i Bolonii. Jak każdy z Odrowążów podróżował do Krakowa i rodowych posiadłości w Szydłowcu oraz okolicznych Chlewisk i Dębna. Został kanonikiem kapituły krakowskiej, której przewodniczącym był Iwo Odrowąż. Biskup ten zaprosił dominikanów do Polski. Św. Dominik wyraził życzenie by do zakonu wstąpiło kilku Polaków; do Zakonu Kaznodziejskiego wysłano Jacka Odrowąża oraz bł. Czesława Odrowąża. Byli oni ostatnimi braćmi, których obłóczył osobiście św. Dominik w 1221. Następny generał dominikanów bł. Jordan z Saksonii wysłał obu Polaków do Polski z misją zakładania nowych klasztorów. Otrzymali oni kościół parafialny św. Trójcy w Krakowie. W 1226 utworzono polską prowincję dominikanów. Z niej też św. Jacek został wysłany na kapitułę generalną w 1228.

Dzięki zapałowi św. Jacka powstały klasztory w Gdańsku i Płocku (1225), Chełmnie (1233), Elblągu (1238), Toruniu, Rydze, Dorpacie i w Królewcu. Św. Jacek ewangelizował także Ruś. Założył klasztor w Kijowie oraz w Haliczu. Zmarł w Krakowie 15 sierpnia 1257.

Kult. Kanonizował go Klemens VIII 17 kwietnia 1594. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest obecnie 17 sierpnia z uwagi na przypadające 15 sierpnia w Kościele katolickim Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny . Podstawowym źródłem historycznym odnoszącym się do dziejów życia Jacka jest powstały w XIV wieku żywot spisany przez lektora Stanisława z klasztoru krakowskiego.

Święty ten jest głównym patronem archidiecezji katowickiej i opolskiej. Jego imieniem nazwane jest jedno ze wzgórz we Lwowie, gdzie Jacek schronił się przed Tatarami.

Św. Jacek Odrowąż jako jedyny Polak został uwieczniony wśród rzeźb przedstawiających świętych, stojących na kolumnadzie wokół Placu Św. Piotra w Rzymie. Uwiecznił go na swych obrazach El Greco.

W 1686 papież Innocenty XI mianował go patronem Litwy. W krajach hiszpańskojęzycznych znany jest jako San Jacinto. Jest patronem świętym St. Hyacinth's Basilica w Chicago oraz ludzi zagrożonych utonięciem.
 
Legendy  o świętym Jacku

    * Według legendy, w 1241 roku, gdy napadli na Kijów Tatarzy, w mieście zapanowała panika. Jacek odprawiał w tym czasie Mszę św. Jeden z braci wpadł w pewnej chwili do świątyni i krzyknął, aby uciekali. Jacek zabrał Najświętszy Sakrament i z innymi braćmi gotował się do ucieczki. Gdy wychodził ze świątyni, usłyszał głos Maryi, proszący, aby nie zostawiał Jej samej. Jacek wrócił do świątyni i wziął figurę Najświętszej Maryi Panny, która nagle stała się niewiarygodnie lekka. Przeniósł w ten sposób figurę do Krakowa, gdzie odzyskała pierwotny ciężar.
  
    * Inna legenda opowiada, jak Jacek doszedłszy wraz z braćmi Godynem, Florianem oraz Benedyktem nad Wisłę pod Wyszogrodem, która na wiosnę wylała, pomodlił się, rzucił swój płaszcz na wodę i po nim jak po moście dostał się na drugi brzeg.
    * Kolejna opowieść głosi, że za życia Jacka w okolicy Krakowa spadł tak obfity grad, że zniszczył zboże przed żniwami. Lud prosił Jacka o wsparcie i pomoc do Boga, a następnego ranka zboże na polach się podniosło. Od tego czasu na pamiątkę tego wydarzenia dominikanie święcą i rozdają kłosy pszenicy przy ołtarzu św. Jacka Odrowąża.
 
Źródło: wikipedia.pl

Zapraszamy do naszego sklepu z dewocjonaliami do działu figury sakralne

Dziś niedziela, a co to właściwie za dzien?

Niedziela – dzień tygodnia występujący pomiędzy sobotą a poniedziałkiem. Współcześnie rozumiany jako siódmy, ostatni dzień tygodnia. W tradycji biblijnej – chrześcijańskiej i żydowskiej był dniem pierwszym. Taka rachuba obowiązuje również współcześnie w niektórych krajach, szczególnie anglosaskich. W niektórych językach jej pozostałością są nazwy większości lub niektórych dni tygodnia (w językach słowiańskich – środy).

Dla chrześcijan niedziela jest dniem świątecznym upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Katolicy tego dnia uczestniczą we Mszy świętej.

Europejska tradycja poza chrześcijańska, również rzymska, łączyła ten dzień z kultem Słońca lub Mitry, czego liczne pozostałości znajdują się po dziś dzień w wielu językach. "Dzień Słońca": np. łac. dies Solis, ang. Sunday, niem. Sonntag. Podobne pozostałości dotyczą również innych dni tygodnia np. sobota była nazywana dniem Saturna, poniedziałek dniem księżyca.

W wielu językach nazwa ukształtowała się wraz z kulturą chrześcijańską którą przyjmowały i z którą się rozwijały:

    * w językach romańskich od łac. feria Dominica, dies Dominicus (dzień Pański, tj. Jezusa Chrystusa) pochodzą np. hiszp. domingo, franc. dimanche;
    * takie samo znaczenia ma gr. κυριακή < Κύριος ‛Pan’;
    * ros. воскресенье (woskriesien´je) oznacza ‛zmartwychwstanie’;
    * w pozostałych językach słowiańskich nazwa nawiązuje do obowiązku powstrzymania się od pracy (który w średniowieczu uważano za ważny wyznacznik niedzieli) i pochodzi od psł. ne dělatĭ ‛nie działać = nie pracować’: np. niedziela, czes. neděle, chorw. nedjelja.

Niedziela wraz z sobotą tworzy współcześnie tak zwany weekend (z ang. week - tydzień, end - koniec) czyli koniec tygodnia.

Źródło: wikipedia.pl