sobota, 23 kwietnia 2011

Życzenia świąteczne...

23.04.2011 - Dziś Wielka Sobota

Źródło: wikipedia
Wielka Sobota – święto chrześcijańskie, przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania. Należy do Triduum Paschalnego. Obchodzone przez chrześcijan obu tradycji, wschodniej i zachodniej.

Od wczesnych godzin rannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. Jest to również okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty.

Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny (patrz: święconka).

Często błędnie utożsamia się Wielką Sobotę z Wigilią Paschalną, której uroczystości rozpoczynają się po zapadnięciu zmroku w sobotę i należą do Niedzieli Wielkanocnej (w tradycji żydowskiej po zmroku rozpoczyna się nowy dzień). Dlatego w Wielką Sobotę również Kościół Katolicki nie celebruje Eucharystii.

Źródło: wikipedia.pl

piątek, 22 kwietnia 2011

22.04.2011- Dziś Wielki Piątek

Źródło: wikipedia.pl
Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego, upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.
Chociaż w kalendarzowy Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje liturgii eucharystycznej to w sensie duchowym do obchodów wielkopiątkowych zaliczana jest Msza Wieczerzy Pańskiej (odprawiana wieczorem w Wielki Czwartek). Wyjątkowo, w 2009 roku Stolica Apostolska wyraziła zgodę na sprawowanie przez kard. Tarcisio Bertone w tym dniu mszy świętej pogrzebowej za ofiary trzęsienia ziemi w rejonie L'Aquili we Włoszech. Wielki Piątek jest dniem najgłębszej żałoby; dniem skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia obowiązuje post ścisły. W Wielki Piątek odprawiane są o godz. 15.00 nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Źródło: wikipedia.pl

czwartek, 21 kwietnia 2011

21.04.2011 - Dziś Wielki Czwartek

Źródło: wikipedia
Wielki Czwartek – święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim. Przypada w Wielkim Tygodniu, 3 dni przed Wielkanocą. Obchodzone przez różne wyznania chrześcijańskie na pamiątkę ustanowienia sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii.

W Wielki Czwartek w kościołach katedralnych ma miejsce uroczysta Msza święta sprawowana w godzinach porannych przez biskupa diecezjalnego wraz z prezbiterami. Nazywana jest ona Mszą Krzyżma, ponieważ podczas niej poświęcane są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń: podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych. W trakcie tej Mszy odbywa się odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.

W kościołach parafialnych ma miejsce tylko jedna uroczysta msza sprawowana wieczorem - Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. W jej trakcie podczas śpiewu Chwała na wysokości biją wszystkie dzwony w świątyni. Po zakończeniu śpiewu dzwony i organy milkną. W czasie Przeistoczenia mogą być używane kołatki bez gongu. W niektórych kościołach odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom, czyli tzw. "Mandatum". Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej konsekruje się dostateczną ilość komunikantów tak, by wystarczyły na dzień obecny i następny. Po zakończeniu Wieczerzy Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji, zwanej "Ciemnicą" (na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy), gdzie adoruje się go do późnych godzin nocnych i przez cały Wielki Piątek. Po zakończeniu liturgii z ołtarza zdejmuje się świece, mszał, krzyż, obrusy. Tabernakulum zostaje otwarte i puste, a Wieczna lampka zgaszona.

Źródło: wikipedia.pl

środa, 20 kwietnia 2011

Benedykt XVI wchodzi w siódmy rok pontyfikatu

Chorągiewka papieska
Przypadająca dziś szósta rocznica wyboru na Stolicę Piotrową kard. Josepha Ratzingera to w Watykanie dzień wolny od pracy, poniekąd „święto państwowe”. Jednak oprócz biało-żółtych chorągwi wywieszonych na watykańskich budynkach oraz życzeń skierowanych do Papieża przez różne osobistości nie ma żadnych zewnętrznych obchodów tego dnia. W tym roku „wycisza” go zresztą skłaniająca do skupienia atmosfera Wielkiego Tygodnia.

W rocznicę wyboru przypomnijmy, że Benedykt XVI mimo wciąż bardzo czynnej działalności należy do najbardziej wiekowych papieży czasów nowożytnych. Na konklawe przed sześciu laty, jako 78-letni, był najstarszym nowo wybranym następcą św. Piotra od blisko trzech wieków. Trzeba sięgnąć aż do r. 1730, do elekcji starszego o kilka miesięcy Klemensa XII, który kierował potem Kościołem przez prawie 10 lat. Dziś Ojciec Święty zajmuje pod względem wieku siódme miejsce ze wszystkich papieży ostatnich 600 lat. Najstarszym z nich był Leon XIII. Zmarł na początku XX wieku (w 1903 r.) mając 93 lata. Drugie miejsce zajmuje wspomniany już Klemens XII, wśród dalszych jest też zmarły w wieku 85 lat bł. Pius IX, a na szóstym miejscu, zaraz przed Benedyktem XVI, Jan Paweł II. Do ukończenia 85. roku życia brakowało mu niecałych dwóch miesięcy, a jego ponad 26-letni pontyfikat należał do najdłuższych w historii, zaraz po 31 i pół roku Piusa IX.

Źródło: radiovaticana.org, ak/ rv, popes-and-papacy

wtorek, 19 kwietnia 2011

Niemieckie media oddają hołd Janowi Pawłowi II

Jan Paweł II
Po raz kolejny osoba Karola Wojtyły sprawia, że również media oddają mu hołd. Od Wielkanocy do uroczystości beatyfikacji, która odbędzie się 1 maja w Rzymie, niemieckie rozgłośnie przypomną o pontyfikacie papieża-Polaka - informuje Deutsche Welle.

Mszę beatyfikacyjną Jana Pawła II niemieccy widzowie będą mogli obejrzeć na żywo 1 maja w Programie 2 niemieckiej telewizji publicznej (ZDF) i Bawarskiej Telewizji (Bayerisches Fernsehen). Transmisja z Placu Świętego Piotra w Rzymie rozpocznie się o godz. 9.30 i potrwa bez przerwy trzy godziny. W tym samym czasie kanał Phoenix w materiale zatytułowanym "Cud Jana Pawła II – Countdown beatyfikacji" przedstawi regulamin Kościoła decydujący o wyniesieniu zasłużonych na ołtarze. Można się będzie m.in. dowiedzieć, dlaczego w przypadku Karola Wojtyły droga do beatyfikacji trwała tylko sześć lat. Audycja zostanie już wyemitowana 27 kwietnia o godz. 23.45 w pierwszym programie niemieckiej telewizji publicznej (ARD) i w WDR.

O godz. 14.00 na kanale Phoenix zostanie wyemitowany film Gero von Boehma pt. "Karol Wojtyła – Tajemnice papieża", zrealizowany w ogrodzie botanicznym w Trastevere. Bohater filmu, duszpasterz Michael Mendl, odpowie na trudne pytania Mario Adorfa (inaczej: Gärtner Peppino).

Z kolei o godz. 15.00 Christian Hardtke i Martin Posselt w programie zatytułowanym "Szukałem was" przypomną o 27 latach pontyfikatu Jana Pawła II i jego 104 podróżach apostolskich. Posselt – wspólnie z Clausem Singerem – nakręcił również historię Światowych Dni Młodzieży, które powołał do życia Ojciec Święty. "Pomysł, który obiega świat" zostanie nadany o godz. 15.45 na kanale Phoenix.

O godz. 16.30 telewizja WDR wyemituje zaś reportaż o "Zbuntowanych księdzach", przedstawiający historię dwóch homoseksualnych duchownych, którzy ze względu na swoją relację musieli wystąpić z Kościoła po kilku latach kapłaństwa. W programie TV Phoenix o godz. 18.30 znajduje się dwuczęściowa "Tajna inkwizycja", za pomocą której telewizja pragnie przywołać jeden z najciemniejszych rozdziałów historii Kościoła.

W Niedzielę Wielkanocną o godz. 16.15 program 2 niemieckiej telewizji przypomni o końcu pontyfikatu Jana Pawła II w materiale "Mity konklawe", zrealizowanym przez Andreę Oster i Volkera Schmidta-Sondermanna. W dokumencie występują ówczesny watykański sekretarz stanu, kardynał Angelo Sodano, oraz członek konklawe, kardynał Joachim Meisner z Kolonii. Obaj przywołują swoje wspomnienia o trwających wiele dni  tajnych głosowaniach w Kaplicy Sykstyńskiej.

Z kolei od godz. 0.55 do 3.50 w programie 2 niemieckiej telewizji nadany zostanie cykl audycji pt. "Jan Pawel II. Papież stulecia", na który składają się: "Tajemnice papieża", "Pałac wieczności" (o Watykanie), "Kontrrewolucja z krucyfiksem" oraz "Wielkie tajemnice Watykanu".

O znaczeniu Karola Wojtyły dla Polaków opowiada półgodzinna audycja pt. "Papież, Polacy i wolność" Krzysztofa Czajki, która zostanie wyemitowana o godz. 18.02 na kanale RBB. Dokument podkreśla rolę Solidarności w drodze do wolności oraz znaczenie pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do ojczyzny w 1979 roku, podczas której padły pamiętne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi".

W przeddzień beatyfikacji o godz. 13.30 na kanale Phoenix można będzie obejrzeć dokument pt. "Komuna beatyfikowanych" o protestanckiej sekcie huterytów prześladowanej przez Kościół w XVI w.

KNA / Monika Skarżyńska

red. odp.:Andrzej Paprzyca

Źródło: onet.pl

poniedziałek, 18 kwietnia 2011

Dziś o 23:59 mija termin nadsyłania zdjęć

fot Ryszard Rzepecki
2 kwietnia 2011 pisaliśmy o największym na świecie portrecie papieża Jana Pawła II, dziś przypominamy, zostało niewiele czasu, dokładnie o 23:59 kończy się czas nadsyłania zdjęć.
Największy na świecie i niezwykły, bo złożony z ogromnej liczby małych zdjęć Polaków, portret papieża Jana Pawła II ozdobi Świątynię Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Na dziś Centrum Opatrzności Bożej otrzymało ponad 10 tys. fotografii, ale jak mówi prezes Piotr Gaweł, ich liczba być może przekroczy nawet 100 tys. Wszystkie stworzą nieujawniony jeszcze portret beatyfikacyjny papieża-Polaka. W związku z tym, że wiele starszych osób dzwoni do Centrum, prezes Piotr Gaweł apeluje, "aby pomóc babci wysłać SMS-a".

 Organizatorzy przedsięwzięcia zachęcają do przesyłania swoich fotografii. W tym celu należy najpierw wysłać SMS-a o treści "P" jak "Portret" na nr 72551 (to koszt 2 zł netto), a  następnie przesłać swoje zdjęcie za pośrednictwem strony www.portretjp2.pl lub MMS-em na numer: 664 400 100. Dochód z przesłanych SMS-ów zostanie przeznaczony na Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Ogromny portret papieża będzie mieć wymiary 55 na 26 metrów. A pojedyncze zdjęcia z kolei 10 na 6 cm, choć ich wielkość uzależniona będzie od liczby przesłanych fotografii. Maksymalnie może ich być pół miliona. Odsłonięcie mozaiki będzie mieć miejsce 1 maja, w dniu beatyfikacji. Dodatkowo zostanie ona wyeksponowana dzięki efektownej iluminacji.

Dziś jeszcze nie jest znany wizerunek beatyfikacyjny Jana Pawła II, bo otoczony jest tajemnicą - zostanie odsłonięty dopiero w dniu 1 maja na frontonie Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Ten rzymski portret nie będzie jednak największy. Palmę pierwszeństwa dzierżyć będzie bowiem wilanowska podobizna papieża.

- Zdjęcia, które do nas trafiły, są przeróżne. Są legitymacyjne "główki", ale też zabawne zdjęcia wakacyjne albo rodzinne, wielopokoleniowe. Z dotychczas przesłanych zdjęć ułożyliśmy już przykładowy  portret - mozaikę, aby pokazać, jak będzie wyglądał wielki portret, który zostanie wygenerowany w programie Andrea Mosaic - mówi Marcin Mastykarz, partner technologiczny projektu.

Do COB dociera wiele sygnałów od osób starszych, które również chciałyby się znaleźć na portrecie JPII, ale barierą dla nich jest przesłanie zdjęcia droga elektroniczną. Stąd apel organizatorów przedsięwzięcia o to, aby "pomóc babci wysłać SMS-a". - Chcielibyśmy poprosić o to, by młodzi pomogli dziadkowi lub babci wysłać zdjęcie, by również oni mogli znaleźć się na tym wielkim wspólnym portrecie Polaków - mówi prezes Piotr Gaweł.

Praca nad stworzeniem wielkiego portretu Jana Pawła II przebiega w dwóch etapach. Zdjęcia zebrane do 15 kwietnia utworzą portret papieża Polaka, który zostanie wydrukowany i zawieszony na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Jego odsłonięcie nastąpi w dniu beatyfikacji papieża-Polaka, 1 maja.
Źródło: onet.pl

niedziela, 17 kwietnia 2011

Niedziela Palmowa w Watykanie: pokora wiary unosi nas ku niebu

fot radiovaticana.org / Benedykt XVI
Droga Jezusa ku Jerozolimie była drogą ofiarniczego wywyższenia na Krzyżu dla wyniesienia człowieka ku wysokości Boga. Mówił o tym Papież podczas Mszy Niedzieli Męki Pańskiej odprawionej na Placu św. Piotra. Liturgię poprzedziła tradycyjna procesja z palmami, do której właśnie nawiązał Benedykt XVI w homilii, wskazując na symboliczny charakter pielgrzymowania za Jezusem, którego cel pozostaje poza zasięgiem naszych sił.

„Od zawsze – i dzisiaj też tak się dzieje – ludzi wypełniało pragnienie «bycia jak Bóg», osiągnięcia poziomu Boga – powiedział Papież. – We wszystkich wynalazkach ludzkiego ducha poszukuje się w ostatecznym rozrachunku pozyskania skrzydeł dla wzniesienia się na wysokość Bytu, dla stania się niezależnymi, całkowicie wolnymi, jak Bóg. Tyle rzeczy osiągnęła ludzkość: umiemy latać, możemy widzieć się i rozmawiać będąc na przeciwnych krańcach świata. A mimo to siła ciążenia, która ciągnie nas w dół, jest przemożna. Wzrost naszych możliwości przyniósł nie tylko dobro. Wzrosły także możliwości zła, kładąc się na dziejach niczym groźne burze. Nie zmieniły się także nasze ograniczenia: wystarczy wspomnieć o katastrofach, które w tych miesiącach nawiedziły i nadal gnębią ludzkość” – mówił Benedykt XVI.

Papież zaznaczył, że znajdujemy się jakby między dwoma ośrodkami ciążenia: jeden ciągnie nas w dół, w ostateczności ku złu; drugi ku górze – ku Bogu i prawdziwej wolności. By pokonać tę pierwszą siłę i podążać zgodnie z drugą, należy pozwolić się prowadzić przez Jezusa, który pokonał podwójną drogę: uniżenia we Wcieleniu i wywyższenia przez Krzyż. Tu objawia się pokora Boga i Jego miłość, która pociąga nas w górę, dokąd dotrzeć może tylko „człowiek rąk nieskalanych i czystego serca, który nie skłonił swej duszy ku marnościom i nie przysięgał fałszywie”.

„Wielkie zdobycze techniki czynią nas wolnymi i wpisują się w postęp ludzkości tylko wówczas, gdy towarzyszy im taka właśnie postawa – jeśli nasze ręce stają się nieskalane, a nasze serce czyste, jeśli poszukujemy prawdy, poszukujemy Boga samego i pozwalamy się przemieniać Jego miłością. Te wszystkie elementy wstępowania są skuteczne tylko wtedy, jeśli w pokorze uznamy, że musimy być pociągnięci ku górze; jeśli porzucimy pychę chęci samemu stania się Bogiem. Potrzebujemy Go: On nas ciągnie w górę, w doświadczeniu podtrzymywania Jego rękami – to znaczy w wierze – daje nam właściwy kierunek i wewnętrzną moc, która unosi nas ku niebu. Potrzebujemy pokory wiary, która szuka oblicza Boga i zawierza się prawdzie Jego miłości” – powiedział Ojciec Święty.

Źrodło: radiovaticana.org, tc/ rv

KATOLICY ŚWIĘCĄ PALMY


Przypadająca dzisiaj Niedziela Palmowa to święto upamiętniające w Kościele katolickim triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, jednocześnie zapowiadającym jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI wieku zwyczaju święcenia palm.
Kluczowe dwa momenty tego święta to: radosna procesja z palmami oraz czytanie jako Ewangelii Męki Pańskiej według jednego z trzech Ewangelistów: Mateusza, Marka lub Łukasza. (Męka Pańska wg św. Jana jest czytana podczas liturgii Wielkiego Piątku). W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i jego ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.

Od IV wieku

Korzenie uroczystego obchodzenia niedzieli poprzedzającej Święta Wielkanocne i Wielki Tydzień sięgają czasów pierwszych chrześcijan. W Jerozolimie już w IV wieku patriarcha dosiadał oślicy i otoczony radującymi się tłumami wjeżdżał na niej z Góry Oliwnej do miasta. Zwyczaj poświęcania palm wprowadzono do liturgii dopiero w XI wieku.

Aż do reformy Kościoła katolickiego z 1955 r. istniał zwyczaj, że celebrans wychodził w Niedzielę Palmową przed kościół, a bramę świątyni zamykano. Kapłan uderzał w nią krzyżem trzykrotnie, wtedy dopiero brama otwierała się i razem z uczestnikami procesji wchodził do kościoła, aby odprawić mszę świętą. Symbol ten miał wiernym przypominać, że zamknięte niebo zostało otwarte dzięki zasłudze krzyżowej śmierci Chrystusa.

Źródło: tvn24.pl, rs\mtom