niedziela, 17 kwietnia 2011

KATOLICY ŚWIĘCĄ PALMY


Przypadająca dzisiaj Niedziela Palmowa to święto upamiętniające w Kościele katolickim triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, jednocześnie zapowiadającym jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI wieku zwyczaju święcenia palm.
Kluczowe dwa momenty tego święta to: radosna procesja z palmami oraz czytanie jako Ewangelii Męki Pańskiej według jednego z trzech Ewangelistów: Mateusza, Marka lub Łukasza. (Męka Pańska wg św. Jana jest czytana podczas liturgii Wielkiego Piątku). W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i jego ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.

Od IV wieku

Korzenie uroczystego obchodzenia niedzieli poprzedzającej Święta Wielkanocne i Wielki Tydzień sięgają czasów pierwszych chrześcijan. W Jerozolimie już w IV wieku patriarcha dosiadał oślicy i otoczony radującymi się tłumami wjeżdżał na niej z Góry Oliwnej do miasta. Zwyczaj poświęcania palm wprowadzono do liturgii dopiero w XI wieku.

Aż do reformy Kościoła katolickiego z 1955 r. istniał zwyczaj, że celebrans wychodził w Niedzielę Palmową przed kościół, a bramę świątyni zamykano. Kapłan uderzał w nią krzyżem trzykrotnie, wtedy dopiero brama otwierała się i razem z uczestnikami procesji wchodził do kościoła, aby odprawić mszę świętą. Symbol ten miał wiernym przypominać, że zamknięte niebo zostało otwarte dzięki zasłudze krzyżowej śmierci Chrystusa.

Źródło: tvn24.pl, rs\mtom

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz